Co můžeme jako Brontosauři dělat v dnešní složité situaci? 

1. Nabídněte svoji pomoc

Současná situace víc než kdy jindy žádá zapojení nás - jednotlivců dobrovolníků. Zapojte se také a pomáhejte lidem ve svém okolí. Vaši pomoc potřebují staří lidé, nejvíce ohrožení rizikem nákazy.

Zde jsou iniciativy, které koordinují dobrovolníky a nabízejí pomoc osamělým seniorům a lidem v izolaci:

Jednoduchý leták s informacemi o koronaviru a nabídkou sousedské pomoci si můžete vyplnit a vytisknout zde.

 

COVID-19 hackhaton

Zapojte se do mapování šíření koronaviru. Pomozte sbírat kvalitnější data a chránit tak sebe i svoje okolí. Díky velkému množství dat bude moci vzniknout interaktivní mapa, která bude mapovat aktuální trendy v šíření a tím umožní pružněji reagovat na danou situaci. 

http://mapanemoci.cz/index.html

 

2. Zapojte se do výroby roušek

Česko šije roušky (Facebook)

Web s mapou propojující lidí co šijí a co potřebují roušky 

Manuál jak roušku ušít  

Návody jak roušku nosit a starat se o ni

 

3. Vyražte pomáhat přírodě

Chodíte na procházky do parku či do lesa? Vezměte si s sebou odpadkový pytel nebo ptačí budku! Tedy jen pokud to aktuální nařízení a situace dovolí.

Vše o ptačích budkách od výroby po vyvěšování a následnou péči můžete shlédnout v našich instruktážních videích nebo se dočíst na našem webu peceoprirodu.cz. 

Stejně tak můžete vyrazit vyčistit pramen nebo si na zahradu umístit úkryty i pro další živočichy - hmyz, ježky, netopýry nebo čmeláky

A nebo můžete vyrábět budky, krmítka, berličky pro dravce, podložky pro sýčky, apod. Doma v dílně.

 

4. Pečujte o sebe, duševní zdraví své a svých blízkých

Asi pro každého z nás je období karantény, náročné. Ať už zůstáváte sami doma bez kontaktu s dalšími lidmi nebo jste přehlcení plněním úkolů a péčí o domácnost s vašimi dětmi.  Snažte se proto co nejvíc udržovat kontakt s rodinou a blízkými. Ve vypjaté době nezapomínejme na sebe. Na odpočinek, na alespoň ty dostupné koníčky, na dostatek spánku, na povídání si.

Pravidelně si volejte a buďte vnímaví a naslouchaví. Řekněte si o pomoc, když ji potřebujete. Přečtěte si tipy, jak toto období zvládnout. Zkuste podpůrná video-setkání Na doslech. Po dobu epidemické krize nabízejí terapeuti a psychologové online svoji pomoc. Informujte se na webu https://www.delamcomuzu.cz/

 

5. Podpořte finančně

Humanitární organizace ADRA vyhlásila veřejnou sbírku určenou na zajištění aktivit spojených s pomocí seniorům a lidem, kteří se díky současné karanténě ocitli v izolaci. Vybraná částka půjde na výrobu a zakoupení ochranných roušek, dezinfekčních přípravků, gelů a rukavic pro dobrovolníky organizace ADRA

V Česku je akutní nedostatek roušek, které zabraňují šíření nákazy COVID-19. Bude ještě nějakou dobu trvat, než jich bude dost pro všechny. Společnost Podané ruce o.p.s šije pro Jihomoravský kraj. Šije pro zdravotníky a zdravotnice, sociální nebo pečující pracovníky a pracovnice. Podpořit je můžete v rámci výzvy Daruj roušku.

Armáda spásy vyhlásila materiální sbírku pro osoby bez přístřeší v době karantény. Sbírá spací pytle, stany, karimatky. Věci k darování lze přinést na sběrná místa v Praze, Brně, Přerově, Opavě, Ostravě, Havířově, Krnově, Karlových Varech nebo v Šumperku.

Laskavost tvoří laskavost je heslo sbírky Nadačního fondu pomoci Karla Janečka, která je spuštěna na portálu znesnáze21. Vybrané peníze podpoří hrdiny a hrdinky dnešních dní, kteří pomáhají nejpotřebnějším. Partnerem sbírky je Nadace Karla Janečka.

Podporujte také Hnutí Brontosaurus a další neziskové organizace během vašich online nákupů. A to zcela jednoduše, prostřednictvím givt.cz.  

 

6. Vzdělávejte se, plánujte akce 

Máte-li teď více volného času, využijte ho k tomu se rozvíjet. Čtěte knížky, pouštějte si dokumenty. Pokud raději posloucháte mluvené slovo, ekologický čásopis Sedmá generace právě uveřejnila audioverze některých svých článků

Zúčastněte se některých z webinářu, pomocí kterých jiní lidé sdílí svoje znalosti. K aktuálním tématům týkajících se našich akcí doporučujeme například webinář Klima v tísni nebo přímo online kurz o klimatické změně od Člověka v tísni, nejen o tom, jak o klimatické změně učit a vzdělávat.

Vzdělávat se můžete také z materiálů Hnutí Brontosaurus. Za přečtení rozhodně stojí naše nová metodika Environmentální vzdělávání a výchova.  

Rozhodně teď ale neházejte flintu do žita s přípravou vašich akcí. Právě teď je ideální čas si vše promyslet a nachystat, abychom se při první příležitosti do pořádání akcí mohli zase naplno opřít! Nezoufejte, že se nemůžete sejít a zkuste to online. Existuje spoustu nástrojů v vzdálenou spolupráci, které vám pomohou plánování a společnou domluvu co nejvíce usnadnit a zefektivnit. Inspirujte se, jaké komunikační nástroje se dnes dají využít.

 

7. Inspitujte se navzájem

K tomu slouží FB skupina Brontosauří inspirace a sdílení, tak se přidejte, sdílejte, čtěte :-)

 

Díky za všechnu vaši aktivitu!