Díky našim dobrovolníkům ožívají sady i stromořadí na jižní Moravě

Stejně jako v předchozích letech se i letos staráme o stromy vysázené v jihomoravských obcích Hrušky a Mikulčice. Celkem zde naši dobrovolníci pečují o více než 400 stromů a přispívají tak k budování odolné krajiny, která zadržuje vláhu, umí se bránit klimatickým změnám a hostí bohaté populace živočichů.

V Hruškách, malé obci nedaleko Brna, dělají místním radost sady a stromořadí vysazené naším základním článkem Spadlí z hrušky. O lokalitu se stará již mnoho let a stihl tu tak vysadit či převzít do péče už 330 stromů. Mezi ně patří stromořadí slivoní, třešní či hrušní i krajinotvorný, obecní a meruňkový sad. Stromům se naši organizátoři každoročně věnují. Na jaře jim poskytují výchovný řez a následně je mulčují, aby jim pomohli lépe zadržovat vláhu v sušších obdobích, a kosí okolo rostoucí trávu. 

V Mikulčicích se naše regionální centrum Podluží věnuje péči o více než 80  ovocných stromů a keřů, které byly vysazeny na obnovu krajiny po ničivém tornádu. V rámci často opomíjené následné péče probíhá pletí, kypření půdy, úprava úvazků, mulčování či zalévání v suchých obdobích. Stromy tak mohou úspěšně růst, akce na výsadbu či péči o stromy jsou navíc příležitostí k setkání a stmelení místní komunity. 

Tento projekt byl vytvořen díky grantovému programu Nadace Partnerství, individuálním dárcům veřejné sbírky a partnerům iniciativy Sázíme budoucnost. Projekt byl rovněž podpořen z veřejné sbírky dobročinných obchodů Nadace Veronica.