Desítky dobrovolníků v Praze pomohly najít domov ptákům

V pražských parcích se letos opět hojně budkovalo. Dobrovolníci a dobrovolnice z Hnutí Brontosaurus zkontrolovali na 150 ptačích budek, které v minulých letech pověsili v parcích na západě Prahy – v Ladronce, Cibulce, Hvězdě a Řepském háji.

 

Budkovací akce v Praze probíhají už pátým rokem a letos se jich zúčastnilo na 70 dobrovolníků. Jejich úkolem je najít budky a vyčistit je od starých hnízd, ve kterých by mohli přežívat parazité ohrožující život nových mláďat. Spolu s čištěním se provádí také opravy budek nebo výměna těch poničených – nejčastěji vyklovaných od strakapoudů. Obsazenost pražských budek se pohybuje okolo 50 %. Ptačí budky, které tu jsou vyvěšené slouží jako úkryty pro lejsky, koňadry, modřinky, rehky a špačky.

 

„Na akcích často spolupracujeme s ornitology, kteří za příznivého počasí provádí kroužkování ptáků a přednáší o významu práce účastníkům," popisuje přínosy akcí Tereza Opravilová ze ZČ HB Rozruch, která dobrovolnické víkendy organizuje. Letos se konala jedna víkendová akce na jaře a druhá v zimě. Brzy tak můžete opět vyrazit v Praze budkovat, a to už v březnu příštího roku, o víkendu 6. 3. - 8. 3. 2020.

 

Jarní budkovací víkendovku pořádá Základní článek KPL a je určena pro všechny věkové kategorie, přičemž se jí účastní hlavně rodiče s dětmi. Účastnit se lze i jen sobotní pracovní části. Na programu bude čištění a oprava ptačích budek v Řepském háji. Na Cibulce, Ladronce a ve Hvězdě bude následovat budkování na podzim. Víkendovky tady pravidelně v listopadu či prosinci pořádá Základní článek Rozruch.

 

 

Projekt byl finančně podpořen z prostředků Magistrátu Hlavního města Prahy.