Příběhy nadšení

Už je to přes 50 let, kdy v roce 1974 vzbudila Akce Brontosaurus obrovskou vlnu nadšení pro pomoc přírodě a památkám. Desetitisíce lidí se díky ní pustily do sázení stromů, oprav hradů, úklidů koryt řek, kosení chráněných luk nebo čištění studánek. U příležitosti výročí půlstoletí Brontosaura představujeme vybrané příběhy úspěšných dobrovolnických projektů.

Budka jako ptačí domov

Staré stromy v krajině stále mizí a s nimi i místa pro hnízdění ptáků jako sýkorky, vrabci, poštolky, sovy či lejsci. Budky poskytují úkryt i nový domov.

Kudlačena, aneb stále jsme to nevzdali

Brontosauři kolem péče o Kudlačenu zformovali základní článek Kolovrátek, se kterým se dlouhodobě věnují pravidelnému kosení a hrabání pro zachování pestrosti krajiny a ochranu vzácných druhů.

Ty BRĎO! Oddíl Gingo je inspirující komunita

Brontosauří dětské oddíly po celém Česku rozvíjí děti zážitkovou formou a zapojují je do péče o přírodu a památky ve svém okolí.

Brontosauři v Himalájích

Povedla se nám kompletní přestavba celého kampusu místní školy a také jsme přispěli ke zlepšení stavu výuky. Místním pomáháme dál a rozšiřujeme se do dalších škol.

30 let rozvoje ekologické výchovy

Na středisku ekologické výchovy SEVER pořádáme mnoha školních pobytů, mezinárodních konferencí, veletrhů a setkání na podporu žáků i učitelů.

Cesta ke kořenům Jesenicka

Prvním úspěchem je obnova minerálních pramenů, které po válce zůstaly bez údržby a někde úplně zmizely. Území je navíc protkáno sítí naučných stezek věnovaných léčivým pramenům.

Malé Česko v Banátu - přátelství skrze pomoc

Brontosauři ve zdejších obcích s významnou českou komunitou pravidelně čistí veřejná prostranství, opravují památky, pečují o přírodu a rozvíjejí šetrnou turistiku skrze mapování turistických tras.

Příroda Karpat děkuje Jirkovi a nejen jemu

Pravidelně se vyrážíme do Bílých Karpat kosit zanedbané louky pro ochranu vzácných druhů orchidejí a zachování pestrosti v krajině.

Příběhy nadšení s partou ze Zeleného domu

Jako milovník přírody a historie jsem viděl velkou příležitost, jak obě oblasti skloubit. S podporou kanceláře v mém rodném Brně jsme založili Zelený dům.

Brontosauří písně

Příběh Brontosauřích písní jako jedinečného hudebního žánru začal v zimě 1979 na Brontosauřím čtvrtku v klubu Topas na Kounicových kolejích.

Záchrana zámku Ptení

Díky hnutí Brontosaurus a odnoži Fénix má zámek Ptení nyní lepší šanci na záchranu a obnovu. Jejich úsilí o ochranu kulturní památky je skutečně obdivuhodné a ukazuje, že jim není lhostejný její osud.

Ovocné stromy v krajině

Před osmi lety jsme v Hruškách u Brna zahájili výsadbu ovocných stromů, protože v této obci jich bylo žalostně málo. Dnes už kolem vesnice roste téměř 500 stromů a pomalu začínají plodit. Toto nadšení přerostlo do iniciativy Živá krajina.

Záchrana hradu Lichnice

V roce 1989 se na opuštěném a zarostlém hradě Lichnici objevila skupina dobrovolníků, kteří se rozhodli vrátit tomuto místu život.

Dlouholetá spolupráce s mladými dobrovolníky ze zahraničí

Naše dlouhodobé individuální dobrovolnické projekty Evropského sboru solidarity zapojují nové účastníky do komunitního dobrovolnictví v oblasti přírody a památek.

Prázdniny s Brontosaurem v Rožnově pod Radhoštěm

V roce 1981 se ve Valašském muzeu sešlo asi 20 nadšenců v rámci akce Prázdniny s Brontosaurem. Nejenže jsme vykonali značné množství práce, ale také jsme vytvořili skvělou partu obětavých lidí, z nichž mnozí pokračovali v dobrovolnické činnosti i po skončení akce.

Znovuzrození táborové základny ve Filipově údolí

Příběh vypráví o transformaci opuštěného místa v Bílých Karpatech, kde dobrovolníci nejen obnovili Táborovou základnu Chata Kristýna, ale přetvořili ji s ohledem, nadšením a odhodláním.

Ardea Břeclav – Naše místa – Naše komunita

Naše činnost ale není jen o konkrétních místech. Věnujeme se také práci s lidmi – organizujeme pravidelný úklid přírody, tvořivá odpoledne s Brontosaurem, letní tábory, brontosauří moštování, tematické výlety a další akce.

Podívej se žábě do očí, a zjistíš, že jste bratři.

Příběh posledních dvou let, kdy Brontosauři v březnu vyrážejí na kouzelné večerní procházky a mohou se podívat do očí migrujícím ropuchám a skokanům, má své kořeny už v devadesátých letech.

Brontosauří parta, která vydržela přes 30 let

Tento příběh je důkazem úspěšného brontosauřího hnutí, které přerostlo v pevnou a soudržnou rodinu. Staví na hodnotách lidskosti, buduje vztahy, předává lásku k přírodě, podporuje se navzájem a pomáhá i navenek, v duchu myšlenek Hnutí Brontosaurus.

Kimuri

Na začátku to byl lehce naivní sen – pomáhat a zachraňovat zvířata, která se ocitla v nouzi, často právě vinou nás, lidí.

Za čisté Vlčie hrdlo a Zelené dni

Vzhledem k tomu, že se nacházejí v blízkosti největšího města Slovenska, jsou ohrožovány snad nejvíce lidskými zásahy nebo dalšími negativními důsledky vyplývajícími ze sousedství průmyslových závodů a aktivit lidské činnosti ve městě. Mezi nejvýznamnější území patří lužní lesy, které se nacházejí buď v intravilánu, nebo v extravilánu města.

Veľký kopec

Na kopci se nacházejí vzácné fragmenty stepních rostlinných společenství, kde můžeme najít i některé chráněné druhy rostlin, jako například poniklec velkokvětý, zvonek balónský či kosatec uherský bezlistý.

Obnova kvetoucích strání – Temešská skála

Toto území bylo vyhlášeno za přírodní rezervaci v roce 1986 s pátým nejvyšším stupněm ochrany. Samotná skála je unikátní přírodní útvar Strážovských vrchů s výskytem několika chráněných druhů rostlin a živočichů.

  Obnova kvetoucích strání – Omšenská baba

Louky pod Omšenskou babou pravidelně kosí a hrabou dobrovolníci z BROZu a dalších organizací ve spolupráci s pracovníky CHKO Bílé Karpaty, což má společně s chovem krav za následek zachovanou různorodost druhů na tomto území.

Obnova kvetoucích strání – Babiná

a suchomilná společenstva rostlin na bralách, která patří k nejbohatším biotopům v naší zemi, jsou zároveň navázána velká množství bezobratlých, včetně dalších vzácných motýlů, jako jsou modráček černošedý či přádkovec trnkový.

Obnova kvetoucích strání – Vršatec

Tyto skály tvořené vápenecem jsou orientovány na jih, a proto jsou jejich součástí teplomilné louky a pastviny s vzácným živočišným zastoupením, stejně jako neméně bohatá teplomilná společenstva rostlin.

Obnova květnatých  strání – Molpír

Dnes na tomto území můžeme pozorovat vícero druhů  rostlin a živočichů, které spadají pod různé stupně ohrožení, nebo jsou naopak běžnou součástí pastvin a luk těchto teplomilných jižních svahů Malokarpatské oblasti.

Ptačí ráj Senné

Na východě Slovenska ve Východoslovenské nížině se nachází chráněné ptačí území Senianské rybníky. Je to jedna z najvýznamnějších ornitologických lokalit na Slovensku.

Ptačí ostrov na Dunaji

Malý sedmihektárový ostrůvek se dnes jmenuje Ptačí ostrov. Při pohledu na mapu se může jevit jako ideální izolované místo pro život ptáků a jiných původních živočichů.

Zelená oáza ve městě Partizánske

Území evropskeho významu s názvem Bielická bahna je zelenou oázou v urbanizovaném prostředí města Partizánske, konkrétně v katastru jeho městské části Veľké Bielice.

Sklenářovice - místo, které inspiruje a propojuje

Díky pravidelnému kosení se louka postupně proměňuje, kdy vše začíná ožívat druhovou pestrostí a zároveň se nám daří bránit se invazním druhům. Sklenářovická louka tak není pouhým místem pomoci přírodě, ale srdcem Rozruchu.

Zastávka. Osada, která nezanikla.

Zastávku objevili v roce 2006 jeseničtí Brontosauři. A hned se vrhli do práce! Prvním krokem bylo vyčištění od náletových dřevin, ošetření starých ovocných stromů a vysazení nových. Postupně se k těmto pracím přidaly další základní články Hnutí Brontosaurus i několik spolků.

Záchrana říčky na Kokořínsku

Po delší diskusi, kde se společně hledala řešení, jsme se rozhdoli okamžitě jednat. Oslovili jsme správce toku z Povodí Ohře v Chomutově a nabídli mu, že zbývající část toku vyčistíme ručně pod záštitou Brontosaura.

Dobrovolníci pro Porta coeli

Ať už jde o pomoc s opravou budov, nebo o udržování starých tradic, centrum NaNebi spojuje lidi s podobným zájmem a nadšením, aby společně obnovili krásu kláštera Porta coeli pro budoucí generace.

Krajina pestrá jako za našich předků

Chráníme přírodu a biodiverzitu pomocí tradičních historických postupů, obnovujeme pastviny a poskytujeme útočiště vzácnému hmyzu.

Hrad Lukov stojí na bedrech dobrovolníků

Zřícenina hradu Lukov se pod rukama dobrovolníků proměnila ze zarostlé ruiny na místo, které každoročně ožívá řadou kulturních akcí.

Obnova hradu Templštejn

Jeho obnova začala o čtyři staletí později v roce 2011, kdy jej koupil nový majitel a spolu s dobrovolníky Brontosaura i řady dalších organizací a firem zahájil záchranné práce.

Proměna zahrady Ekocentra Dúbrava

Na začátku stálo jen zanedbané hodonínské místo, které díky obrovskému nadšení i tisícům hodin dobrovolnické práce se zahrada stala místem pro odpočinek a poznávání přírody dětmi i dospělými.

Pomoc Ukrajině

Dříve jsme na Ukrajině značili turistické stezky, s příchodem války pomáhali v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky a organizovali dobročinné sbírky. Ukrajinu podporujeme nadále a doufáme, že se tam budeme moci brzy vrátit.

Smysl pro přírodu, kulturu i komunitu

Dobrovolnickými akcemi přispíváme k záchraně architektonického dědictví a také ochrany jedinečné přírodovědecké lokality s bohatě se rozvíjející diverzitou rostlinných i živočišných druhů.

Ekofór baví a inspiruje

Ekofór již přes 50 let zapojuje děti, mládež i veřejnost do tvůrčích aktivit zaměřených na ztvárnění aktuálních environmentálních témat vtipným podáním a zvýšit zájem o životní prostředí.

Návrat zdravého lesa

S pomocí indiánského vidění světa jsme nejprve les po vykácených kůrovcových smrcích uklidili od klestu a vysázely se v něm jedle a buky podle stanovišť, která jim budou vyhovovat.

Společnými silami k otevření Vranovského zámku

Brontosauři neváhali a po několika pracovitých, radostných a nadšených víkendovkách opravili zámek a slavnostně jej otevřeli pro veřejnost.

Jak jsme zrekontruovali Bitvu tří císařů

Zážitek z rekonstrukce bitvy nám přinesl uvědomění si těžkosti tehdejší doby a dopadů války na životy lidí, vděčnost za současný mír a ukázal na důležitost připomínání si historie a poučení se z ní.

Tyto příběhy jsou jen malým dílem obrovského úsilí o zdravé životní prostředí, respekt k přírodě a udržitelný život. Mohou nás však inspirovat k aktivitě a přinášet naději a důvěru v budoucnost. Koukni na další příběhy ve videích níže nebo si je poslechni v našem podcastu Příběhy nadšení. Nastartujme společně Dalších 50 let péče o přírodu, památky a lidi s Brontosaurem!

Dává ti smysl, co děláme? Adoptuj Brontosaura a podpoř naši péči přírodu a památky.

Chci adoptovat Brontosaura