Zelená oáza ve městě Partizánske
Území evropskeho významu s názvem Bielická bahna je zelenou oázou v urbanizovaném prostředí města Partizánske, konkrétně v katastru jeho městské části Veľké Bielice. Má rozlohu necelé 3 hektary, nicméně v procesu přirozené sukcese se postupně rozrůstá do okolní polní krajiny. Tento chráněný areál spadá pod Správu Chráněné krajinné oblasti Ponitrie. Jsou tu zachované zbytky lužních lesů a mokřadové vegetace i díky vývěrům minerální termální vody, starým vrtům a přirozeným vývěrům podpovrchové vody. Mineralizovaná voda a podmáčená rašelinová půda vytvořily podmínky pro existenci biotopu evrópskeho významu s názvem „Vápnitej slatiny s maricou pílkatou“. Takový biotop se vyskytuje na Slovensku jen na 3-4 lokalitách. Kromě něho jsou tu zbytky vrbovo-topolových lužních lesů zasahujících do tvrdých jasanových luhů. Vody v území však postupně ubývá. Kdysi tu bylo několik jezírek. To aktuálně poslední zarůstá vegetací. V intenzivně zamokřených částech je obrovská vrstva bahna, přičemž v úzkych ramenech sa to hýří akvaristickými rybkami – hlavně živorodkami a mečovkami, které sem lidé nasadili pravděpodobně v období, kdy se tu těžila rašelina.
Bielická bahna jsou zároveň velmi významným biotopem pro ptáky, buď na hnízdění, nebo jako zastávka během migrace. Některé obvykle stěhovavé druhy tu tráví celý rok díky přítomnosti termálních pramenů. Například chřástal vodní a strnádka trstinová. Z průzkumů vykonaných v minulosti tu odborníci napočítali až 435 druhů brouků!
V roce 2011 získali místní dobrovolníci z rady stromáků a turistů ocenění Zelená oáza roku za vyčištění, celkové zvelebení a vybudování naučného chodníku v této lokalitě. Na krátké okružné trase s mostky jsou umístěny 3 informační tabule a dvě posezení. Ty byli už několikrát restaurované či vyměněné. Tamější vlhké prostředí totiž způsobuje rychlou degradaci drevěných prvků, což si vyžaduje intenzivnejší starostlivost a obnovu.
Stromáci několik roků vykonávali na dobrovolnické bázi i enviromanagement území, který byl zaměřený zejména na odstraňování invazních druhů rostlin a náletových dřevin či údržbu chodníku. Od roku 2020 tu probíhají náhradní revitalizační opatření zaměřené na eliminaci a odstraňování nežádoucích rostlinných druhů, které vykonáva odborná firma. Údržba chodníku a čistota lokality je zatím v rukou dobrovolníků ve spolupráci s místní samosprávou. Dobrovolníci tu pro veřejnost organizují i ornitologické pozorování s odborníky. Výlet na tuto lokalitu sa dá spojit s návštěvou nedalekého malého letiště, hvězdárny nebo termálních lázní.
Podpoř naše aktivity na Slovensku! Adoptuj si Brontosaura!