Skalky u Kaple pomoc lokalitě

Datum
Místo
Kaple
Kontakt
Jan Skalík
+420 607 185 686
jan.skalik@gmail.com

Hledáme organizátory a organizátorky na víkendovou nebo letní vícedenní akci na lokalitu Skalky u Kaple nedaleko Prostějova. Zapoj se do ochrany přírody a podpoř centrum biodiverzity v zemědělské krajině.

Jedná se o rozsáhlejší remíz pomístně nazvaný Skalky, v kterém je zatopený lom, květnatá louka, plané třešně i spousta mirobalánů

- jedná se o místo mezi poli, kde se snažíme udržet a obnovit biodiverzitu někdejších alejí a úvozových cesty

- poblíž je jedna z nejkrásnějších rezervací široko daleko, Národní přírodní rezervace Vápenice, s jejíž údržbou dobrovolníci dříve také pomáhali.

Popis činnosti

Náplní dobrovolnické práce je postupně ze Skalek, Červených Skalek a pole, které je spojuje, vytvořit bezpečné biocentrum pro zajíce, koroptve i hmyz. Chceme také udržet pestrost přírody na Vápenicích, v Národní přírodní rezervaci Kosířské lomy, z které lze okem přehlédnout celá Haná.


K zázemí na akci slouží především turistický přístřešek s půdou, díky kterému jsme celou dobu v přírodě a zároveň od jejích vlivů dostatečně chránění. Na místě je vrt na vodu, často i bateriová elektrocentrála, sluncem ohřívaná sprcha, separační záchod a dostatek prostoru pro případné vlastní stany. Během akcí lze postavit k doplnění stálého ohniště i polní kuchyni - přístřešek je zařízený jako kuchyně a jídelna v jednom, poblíž je i podzemní lednička.


Program lze zpestřit návštěvou nedalekého nejvyšší kopec Hané Kosíř, projít se kolem pozůstatků prahistorického osídlení, zámku v Čechách na Hané, muzea kočárů i lomů, v kterých zkoumal dávnou historii Joachim Barrande. Dá se jezdit koupat do vodní nádrže Plumlov nebo na pískovnu Náklo. Každý večer lze využít místní ohniště a hrát pod hvězdami na kytary.

Přínos pro lokalitu

Pomůžete s péčí o lokalitu významnou jako ostrov biodiverzity a krajinný prvek. Obnovíte péči o lokalitu, která aktuálně nemá nikoho, kdo by se o ni staral.

Přínos ze spolupráce

Dozvíš se mnoho o zdejší přírodě a ochraně přírody jako takové. Získáš cenné zkušenosti s pořádání dobrovolnicko zážitkových akcí.

Požadavky

Zkušenost alespoň někoho v týmu s pořádáním víkendovky či tábora a chuť zkoušet nové věci.

Komu se ozvat?

Kontaktní osoba:
Jan Skalík
E-mail:
Telefon:
+420 607 185 686