Veľký kopec

Veľký kopec (263,9 m) se nachází v jižní části Východoslovenské nížiny. Leží nad městem Kráľovský Chlmec, přibližně 27 km jihovýchodně od Trebišova. Rovnomenný chráněný areál, který je v správě Štátní ochrany přírody Latorica, je zároveň územím evropského významu. Na kopci se nacházejí vzácné fragmenty stepních rostlinných společenství, kde můžeme najít i některé chráněné druhy rostlin, jako například poniklec velkokvětý, zvonek balónský či kosatec uherský bezlistý. Také se zde nacházejí poslední fragmenty teplomilných dubin na našem území.

Mezi bezobratlými zde mají zastoupení například motýli modráčci – rozchodníkový či modrolesklý. Z obratlovců to jsou ještěrky krátkohlavé a zelené. Řídké dubiny vyhledává také užovka hladká a užovka stromová. Ze savců se zde vyskytuje plch lesní a za potravou sem zalétá výr skalní a vzácně také orel křiklavý.

Územím nevede žádný oficiální turistický chodník, nevykonává se zde zemědělská činnost ani těžba dřeva. V okolí se zároveň nacházejí staré vinice, které nevykazují známky trvalého využívání. Na lokalitu Veľký kopec sem tam zajdou jen místní obyvatelé v rámci procházky.

BROZ spolu s farmářem Arnoldem Dócsom, místními nadšenci a dobrovolníky z OZ Permoníci či OZ SAVE NATURE se zde od roku 2018 věnují obnově vzácných suchomilných travinných a bylinových společenství, která jsou v současnosti ohrožena náletovými dřevinami a invazními druhy, protože na lokalitě už několik desítek let neprobíhá tradiční pastva. Čištění od náletových a invazních dřevin se provádí zejména v zimních měsících. Na obnovených plochách se následně rozšiřuje pastva koz, která zlepšuje stav suchomilných travinných biotopů, díky čemuž se zde daří mnoha rostlinám a živočichům, které jsou na ně navázané. Mezi odstraňované invazní rostliny patří zejména agáty bílé, které jsou shromažďovány na hromadách a následně spalovány. V území jsou ponechány solitérní stromy, které této lokalitě přidávají estetickou hodnotu, připomínající otevřené pastvinové lesy. Po těchto zásazích je větší pravděpodobnost, že se tato lokalita stane domovem různých vzácných druhů, jako například roháče obyčejného, užovky hladké či různých druhů mezi dutinovými hnízdiči.

Už 50 let pomáháme místům, jako je toto. Podpoř nás adopcí Brontosaura!

🦕 další Příběhy nadšení