Ptačí ostrov na Dunaji
Jihozápadním Slovenskem protéká evropský veletok – Dunaj. V minulosti často měnil své koryto, vytvářel početná ramena a ríční ostrovy. Dnes je to regulovaná řeka, která po výstavbě vodního díla Gabčíkovo změnila svůj ráz. Zanikly tím lužní lesy, mrtvá ramena a v středoevropském kontextu vzácné štrkové ostrovy, které jsou ideálním místem pro hnízdění a migraci ptactva. Jedno takové místo je uprostřed Hrušovské nádrže, nedaleko města Šamorín, zachovalo. Malý sedmihektárový ostrůvek se dnes jmenuje Ptačí ostrov. Při pohledu na mapu se může jevit jako ideální izolované místo pro život ptáků a jiných původních živočichů. Upravený tok Dunaje však už nemá takovou sílu, aby ostrov zaplavoval či přemisťoval říční materiál, a tak ostrov zarostl vegetací, což bylo pro hnízdění ptáků nevhodné. Ptačí ostrov si proto vyžadoval zásah človeka. Hrozilo totiž, že i toto poslední místo, kde by mohli hnízdit rybáci černí, čajky smějivé či čajky černohlavé, na Dunaji zanikne.
Před dvaceti lety ornitologové z SOS/BirdLife Slovensko začali na tomto místě realizovat záchranný management, jehož cílem bylo dostat ostrov do stavu s rozsáhlou plochou bez porostu vegetací a zároveň s náhradou za zaniklé mokřady a mělké břehy řeky Dunaj. Jednorázové akce však nestačily na zpomalení rozšiřování invazivních dřevin a bylin, které se na ostrově nacházely, proto se rozhodli zapojit dobrovolníky, kteří by přispěli k tomu, aby se úbytek vzácných druhů živočichů zastavil. Dobrovolníci přišli na pomoc v roce 2004. Navzdory velkému úsilí se první rok pokles počtů nepodařilo zastavit. Avšak po druhém ročníku tábora, v roce 2006, se počet stabilizoval a další roky začal růst. Postupně se na ostrov vrátili rybáři říční a na ostrově vznikla největší kolonie čápy černohlavého ve střední Evropě.
Každým rokem se pomocí dobrovolníků dařilo zmenšovat rozlohu porostu invazivních dřevin a rostlin a snížit tak akutní hrozbu opětovného zarůstání ostrova. V posledních letech se počet dobrovolníků pohybuje okolo 50-60. Vždy udělají spoustu práce a to se odráží i na stavu biotopu, který se začal zlepšovat. Část ostrova, kde se nachází kolonie ptáků, je každý rok úplně pokosena a biomasa je z ostrova odstraněna.
Počet párů čápa bílého mezitím narostl a v roce 2022 dosáhl historicky nejvíce – 5526 párů. Roste také počet vzácných čápů černohlavých, kterých tu v roce 2021 hnízdilo 424 párů. Ptačí chřipka v roce 2023 situaci zhoršila, ale kolonie se postupně vzpamatovává a tento rok (2024) bylo spočítáno 3149 hnízd čápa bílého a 296 hnízd čápa černohlavého. Bez příspění stovek dobrovolníků by na ostrově již vůbec nehnízdili a s největší pravděpodobností by v CHVÚ Dunajské luhy zmizeli úplně a jejich populace na Slovensku by byla ohrožena. Čáp černohlavý je tak druhem, za jehož přežití na Slovensku upřímně můžeme poděkovat všem dobrovolníkům, kteří každoročně v horku pomáhají s kosením ostrova na Dunaji.
Podporuj s námi ptactvo na Slovensku! Adoptuj si Brontosaura!