Záchrana hradu Lichnice

V roce 1989 se na opuštěném a zarostlém hradě Lichnici objevila skupina dobrovolníků, kteří se rozhodli vrátit tomuto místu život. Pomalu odkrývali zřícené zdi a s pomocí památkářů obnovovali téměř zapomenutou podobu hradu. Atmosféra místa okouzlila všechny zúčastněné a od té doby se sem pravidelně vracejí na letní tábory i víkendovky na jaře a na podzim.

Dnešní stabilizovaná podoba hradu je výsledkem pečlivé práce stovek mladých lidí, kteří věnovali hodiny vyhledávání archivních podkladů a pořádání akcí až do roku 2003. Díky nim se hrad v roce 1991 po dlouhých letech znovu otevřel veřejnosti. A to není jen o práci – Hnutí Brontosaurus nabízí spoustu aktivit, u kterých se rozhodně nenudíte. Jak říká zakladatel projektu ing. Jiří Bureš: „Zážitky a atmosféra brontosauřích akcí jsou nezapomenutelné.“

Po nějaké době hrad znovu osiřel, ale v roce 2011 se ho ujala nová skupina Brontíků pod vedením Michala Šindlera, který dříve navštěvoval tábor v nedaleké Běstvině. Od té doby jsme uspořádali přes 10 víkendových brigád, kde pomáháme s odstraňováním náletových dřevin a drobnými udržovacími pracemi, jako jsou schody do sklepení nebo natírání laviček.

Na Lichnici organizujeme stále a díky tomu pomáháme i na mokřadech a loukách v Pařížově a propojujeme akce příroda s akcí památky

Pro Hnutí Brontosaurus je důležité pomáhat bez finančního zisku. Věříme, že existují hodnoty, které se nedají vyjádřit penězi, a právě proto spolupracujeme na obnově Lichnice. Bez jejich rychlé pomoci bychom v roce 1991 nemohli zahájit sezonu na tomto krásném místě. Činnost Brontosaurů dává smysl a ví, co chtějí. Přejeme jim, aby nikdy nevyhynuli a s novými členy i nadále zachraňovali naše národní bohatství.

Staň se adoptivním rodičem Brontosaura!

🦕 další Příběhy nadšení