Spolu po tornádu

Domovy beze střech, poničená auta, hromady suti, spadené stromy. Takové pohledy se naskytly obyvatelům Mikulčic, Moravské Nové Vsi, Mikulčic, Lužic či Hodonína poté, co tudy koncem června 2021 prošlo tornádo, jež patřilo k historicky nejničivějším u nás. Brontosauři, kteří mají v oblasti dlouhodobě silnou základnu, se vzápětí nepřetržitě střídali v pomoci s opravami domů, úklidem a obnovou zahrad, asistenci řemeslníkům, či koordinaci týmů vyrážejících na pomoc domácnostem.

Bylo krásně vidět, jak funguje občanská společnost.
Dalimil Toman
Mikulčický rodák, předseda reg. centra HB Podluží

Krátkodobá pomoc postupně přerostla v dlouhodobou. Na podzim brontosauři uspořádali první výsadbu na ploše kompletně zničeného dvouhektarového parku v Mikulčicích, kde přes sto padesát dobrovolníků vysadilo čtyřicet lip a javorů babyk. Od té doby se podařilo obnovit stovky dalších stromů a zeleně, vše systematicky a ve spolupráci s jinými organizacemi, obcemi a místními občany.

Brontosauři se také podíleli na opravě dětské klubovny v Mikulčicích, kde se od roku 1976 konaly tisíce schůzek a akcí pro děti a mládež. Těžce poškozená budova byla po roce rekonstrukčních prací znova otevřena vylepšená o ekologická opatření jako využití odpadní vody nebo sběr dešťové vody. Prozatím posledním potornádovým milníkem pak bylo obnovení multižánrového festivalu Pestrovečer.

Líbí se ti, co děláme? Podpoř naši péči o přírodu a památky.

🦕 další Příběhy nadšení