Sedmnáct let na Kudlačeně

Kudlačena je ojedinělá rašelinná louka v povodí Bečvy, kde nalezneme cenné druhy jako mečíky, prstnatce, kruštíky či hořce. Až do druhé světové války ji kosili obyvatelé okolních chalup, poté však tradiční hospodaření začalo upadat a v 70. letech se dokonce setkala s pokusem o odvodnění a pastvu jalovic. Když sem v roce 2006 přišel Jan Křivonožka s prvními dobrovolníky, byla zarostená nálety a popadanými stromy a začínala připomínat vrbový prales.

Každý den přicházeli na kus řeči staříčkové či stařenky z okolních chalup – Kudlačena zase vypadala jako za jejich mládí.
Jan Křivonožka
Zakladatel projektu

Brontosauři kolem péče o Kudlačenu zformovali základní článek Kolovrátek. Zpočátku vyřezávali vrboviště a odklízeli spadené nálety, od té doby se zde už patnáct let věnují pravidelnému kosení a hrabání. Kdysi zanedbaná louka tak každoročně ožívá letním senobraním nebo podzimní víkendovkou Dokosná.

Počty vzácných kvetoucích mečíků střechovitých a prstnatců se podařilo v posledních deseti letech více než zdvojnásobit, péče o zdejší tůně navíc umožňuje prospívat populacím vážek a kuněk žlutobřichých. V loňském roce se Kolovrátku podařilo vykoupit 3 hektary tohoto území, čímž mimo jiné předcházejí zabrání louky spekulanty.

Líbí se ti, co děláme? Podpoř naši péči o přírodu a památky.

🦕 další Příběhy nadšení