Obnova hradu Templštejn

Templštejn je jedním z mála českých hradů spojených s tajemným řádem Templářů, který zde působil až do svého zrušení ve čtrnáctém století. Poté patřil celé řadě šlechtických rodů, než byl, už zpustlý, zkonfiskován poslednímu majiteli za účast ve stavovském povstání.

Díky Brontosaurům je tato zřícenina přístupnější pro veřejnost.
ing. David Hamza
Majitel hradu

Jeho obnova začala o čtyři staletí později v roce 2011, kdy jej koupil nový majitel a spolu s dobrovolníky Brontosaura i řady dalších organizací a firem zahájil záchranné práce. Templštejn dobrovolníky přivítal obzvláště náročnými podmínkami – chyběl tady zdroj vody i zastřešené prostory, celý areál má navíc jen velmi omezené množství rovných ploch.

Základní článek Fénix se postupně stal jedinou skupinou, která zde působí systematicky a dlouhodobě. Po nekonečných hodinách tvrdé dřiny se podařilo opravit vyhlídkovou plošinu, vybudovat více než dvanáctimetrové schodiště, zarovnat přední nádvoří, vyrobit lavičky pro návštěvníky a mnoho další práce. Od roku 2017 je součástí prací i záchranný archeologický průzkum pod vedením odborníků z Archaia Brno. Tábory na Templštejně také pravidelně doprovázejí také LARPové hry, díky nimž už účastníci prožili příběhy tajemných templářů, starých Keltů, odvážných partyzánů či renesančních alchymistů.

Líbí se ti, co děláme? Podpoř naši péči o přírodu a památky.

🦕 další Příběhy nadšení