Hrad Lukov stojí na bedrech dobrovolníků

Co dokáží brontosauří dobrovolníci, když dostanou příležitost? Odpověď najdete ve zřícenině hradu Lukov, která se pod jejich rukama během desítek let proměnila ze zarostlé ruiny na místo, které každoročně ožívá řadou kulturních akcí.

Hrad bez dobrovolníků by nebyl hradem, Lukov by nebyl Lukovem.
Jiří Holík
správce hradu

Vše začalo letními tábory s archeologickým průzkumem a čištěním hradu, na něž navázaly tábory s rekonstrukční prací. Brzy se k těmto snahám přidali i místní, kteří založili Spolek přátel hradu Lukova a aktivizovali další dobrovolníky.

Společně jsme zpevnili hradby včetně opěrných pilířů, vyzdili klenby a oblouky a s pomocí odborné firmy i střešní konstrukci věže. Díky dobré vůli obce jako majitele tak mladí lidé mohli na nádvoří zříceniny trávit víkendy i letní prázdniny, během kterých měli v areálu postaveny stany včetně týpí a celkové zázemí pro dobrovolníky.

V roce 2004 byl hrad oficiálně zpřístupněn veřejnosti a o 4 roky později zde vznikla stálá expozice. V roce 2016 se Lukov stal Památkou roku a počet návštěvníků se vyšplhal na 30 000.

Od roku 1983 proběhlo na místě přes 200 brontosauřích táborů s 1 000 pracovními dny, na nichž se podílelo více než 2 000 účastníků. Mimo oprav se dnes brontosauři navíc starají o přírodu v okolí například vyvěšováním ptačích budek. K tomu nutno připočíst stovky víkendových akcí a táborů dalších organizací, zejména místního Spolku přátel hradu Lukova.

Lukov je jen jednou z mnoha desítek památek, o kterou brontosauři pečují, a ze stovek, o které se starají dobrovolníci z jiných organizací. Nebýt dobrovolné práce, řada z nich by zchátrala. Chceš tomu pomoci zabránit a zachovat naše kulturní dědictví? Zapoj se do naší činnosti!

Dává ti smysl, co děláme? Adoptuj Brontosaura a podpoř dobrovolnickou péči o přírodu a památky kolem nás.

🦕 další Příběhy nadšení