Budka jako ptačí domov
Staré stromy v naší krajině každoročně mizí a s nimi i možnost pro hnízdění ptáků jako sýkorky, vrabci, poštolky, sovy či lejsci. S tím pak také ubývá na rozmanitosti potravního řetězce, což má negativní dopady i na lidi, kteří jsou na přírodu odkázáni. Proto se čejkovičtí brontosauři – dospělí, mladí i děti – rozhodli poskytnout těmto často ohroženým druhům útočiště v podobě ptačích budek.
Zvedněte hlavu a objevte ptačí budky.Pavel Mucha Novotný
koordinátor péče o ptačí budky
Na počátku stálo 6 speciálních budek pro dudky, které byly realizovány na základě zkušeností maďarských kolegů zprostředkovaných ornitologem Petrem Pavelčíkem. Později se počet rozrost na 26, většinou sýkorník, lejskovník a rehkovník. Za více než 10 let činnosti se pak jejich počet vyšplhal na téměř 200 a povedlo se tak pomoci stabilizovat stovky zvířat. Každopádně na dudka, který byl iniciátorem akce, stále čekáme.
Aktuálně je v Čejkovicích k vidění celá řada typů ptačích budek od maličkého šoupálka po největšího puštíka. Na brontosauřích workshopech a přednáškách se naše zkušenosti šíří dál.
Obec na Hodonínsku není jediným místem, kde Brontosaurus budky realizuje. Jen v Praze a Brně jich je přes 400 s mnoho dalších ve vesnicích, lesích a (městských) parcích. Po Česku máme více než 1 000 budek, které pravidelně čistíme, udržujeme i monitorujeme. Chceš přispět k lepšímu životu ptactva? Zapoj se do Brontosaura nebo vyraz na některou dobrovolnickou akci.
Dává ti smysl, co děláme? Adoptuj Brontosaura a podpoř dobrovolnickou péči o přírodu a památky kolem nás.