Brontosauři v Himalájích

V roce 2006 vyrazili dobrovolníci s brontosauřím článkem Modrý kámen poprvé objevovat kulturní jedinečnost seroindického Ladakhu a zároveň podpořit místní komunitu při opravě klášterů či vzdělávání dětí tak, aby se rozvíjeli a zároveň si udrželi svou jedinečnu kulturu. O dva roky později narazili na zanedbanou školu v himalájské vesnici Mulbekh. Ze tří budov byla jedna v havarijním stavu. Pro všechny žáky existoval jediný suchý záchod a navíc chyběl nábytek, stejně jako přívod vody a elektřiny. I proto u závěrečných zkoušek propadla téměř polovina studentů.

Pomoci si velice vážím, protože dovede učinit člověka šťastným.
Dalajláma
tibetský duchovní vůdce

Díky hnutí Brontosaurus začala přestavba kampusu, aby odolal náročnému počasí a zároveň byl více ekologický a energeticky soběstačný. Přibyla tak nová okna, vyměnily se podlahy, a rekonstrukcí prošlo i dětské hřiště nebo laboratoře. Areál v roce 2015 navštívil tamní ministr školství, které jej prohlásil za nejlepší školu v Malém Tibetu. Pochvala se dostavila i od Dalajlámy.

Nejen zlepšení podmínek, ale i pozvednutí stavu samotné výuky se ocitlo v hledáčku brontosauřích dobrovolníků. Cestu k nim vydláždily pravidelné návštěvy českých akademiků, praxe tibetských učitelů v Česku, ale i snaha o zpřístupnění vzdělání nejchudším dětem. Nejen, že díky tomu v roce 2017 polovina třídy prospěla s vyznamenáním a jedna studentka dosáhla nejlepších výsledků v celém okrese. Navíc část rodičů, která v minulosti přesunula své potomky do jiných škol, znovu zapsala děti do místní školy.

A co se děje nyní? Brontosauři v regionu aktivně hledají další místa, kde by mohli tento úspěch zopakovat a pomoci tak dětem k lepšímu vzdělání i životu. Připoj se k nám a začni pomáhat i mimo Česko!

Dává ti smysl, co děláme? Podpoř naši péči o přírodu, památky a lidi.

🦕 další Příběhy nadšení