Brontosauři v Himalájích

V návaznosti na dva letní tábory a další aktivity v severoindickém Malém Tibetu se v roce 2008 brontosauři setkali se zanedbanou školou v himalájské vesnici Mulbekh. Ze tří budov byla jedna na spadnutí, škola měla jediný suchý záchod, a chyběl zde nábytek i přívod vody a elektřiny. Až polovina studentů pak propadala u závěrečné zkoušky.

Pomoci si velice vážím, protože dovede učinit člověka šťastným.
Dalajláma
tibetský duchovní vůdce

Po několika finančních příspěvcích na vybavení začala díky brontosaurům přestavba celého kampusu, aby byl ekologický, energeticky maximálně soběstačný a odolal extrémním himalájským klimatickým podmínkám. Ve škole postupně přibyla nová okna, podlahy, internát, dětské hřiště či laboratoře. Když kampus v roce 2015 navštívil místní ministr školství, prohlásil, že jde o nejlepší školu v Malém Tibetu, a pochvaly se dočkala také od dalajlámy Tändzina Gjamccha.

Vedle rekostrukce školy brontosauři také přispěli ke zlepšení stavu výuky. Na tom se kromě nového zázemí podílely také pravidelné návštěvy českých akademických dobrovolníků, praxe Ladáckých pedagogů v Česku, či zpřístupňování vzdělání nejchudším dětem. V roce 2017 polovina studentů prospěla s vyznamenáním a jedna ze studentek dosáhla u závěrečné zkoušky nejlepšího výsledku v celém okrese. Někteří rodiče, kteří dříve přesunuli děti do jiných škol, je začali vracet do Mulbekhu. Dnes brontosauři v himalájské oblasti hledají další školy, kde by celý úspěch zopakovali. 

Líbí se ti, co děláme? Podpoř naši péči o přírodu a památky.

🦕 další Příběhy nadšení