Pomoc Ukrajině
S pokračujícími aktivitami a neustálou podporou dokazujeme, že síla solidarity a lidskosti může přinést světlo i do těch nejtemnějších situací. Ukrajinský příběh Brontosaura začal ještě před rokem 2020, kdy Kristína Studená, duší i tělem dobrovolník, spolu s dalšími brontosaury organizovala výjezdy na značení turistických cest do odlehlých horských oblastí Ukrajiny. Po vypuknutí ruské agrese byla Kristýna mezi prvními dobrovolníky v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky a spolu s Leonou Tetou Fazulkou zapojovala brontosaury do směn v dětském koutku asistenčního centra. Tím pomoc Hnutí Brontosaurus válkou zmítané Ukrajině začala, a stále pokračuje…
O válečných hrůzách na Ukrajině nevím všechno, ale to co vnímám a vstřebávám od uprchlíků, mne stále motivuje nestát stranou a být užitečný.
Kristína, Terka, Hanka a ostatní účastníci výjezdů na Ukrajinu vyznačili na 500 km turistických cest, aby do tohoto nádherného, ale chudého kraje přilákaly turisty, a oživili tak místní ekonomiku.
Všichni jmenovaní, a také mnozí další brontosauři se po vypuknutí války sešli na směnách v dětském koutku na brněnském výstavišti, kde se starali o volný čas dětí v době, kdy si jejich matky vyřizovaly dokumenty a sháněly ubytování. Nejvíc se směn účastnili vedoucí a instruktoři BRĎO, ale byl tu i Václav Kocur, autor druhé brontosauří hymny, Halka, matador Mikulčického centra při Tornádu, byli tu brontosauři první generace. Všichni jsme si vyslechli emotivní a tragické příběhy uprchlíků a také jsme s některými navázali dlouhodobá přátelství.
Když byly na směně Elis s Nikčou, seznámili jsme se s Annou Korenevou Nedaškovskou a její dcerou Aničkou. Anna je zpěvačka. Po útěku z Ukrajiny musela začít se zpíváním od nuly. Pozvali jsme ji na Koncert brontosauřích písní a Jana Kalná Krutilová, první brontosaurka ze sedmdesátých let, celou její rodinu u sebe ubytovala. Po roce už měla Anna svou kapelu a svými vystoupeními oživuje naše brontosauří akce.
Brontosauři pomáhají Ukrajině i nadále. Uspořádali jsme dvě sbírky humanitární pomoci, které odjely na Ukrajinu včetně tří elektrocentrál, které tam stále někde slouží místním. S příchodem zimy bylo třeba pro civilisty v krytech vybombardovaných měst a také pro vojáky v zákopech zajistit „zákopové svíčky“, které by je zahřály. Jako první v Brně je začali vyrábět právě Brontosauři. Po mnoho večerů jsme to učili i brněnské skauty a Ukrajince, kteří se do výroby svíček zapojili.
Věříme, že po skončení války a odminování Ukrajiny se opět na Ukrajinu vrátíme. I když ne hned se štětcem na značení turistických cest, ale s lopatami a zednickým nářadím, tak jako po tornádu na Podluží.
Brontosauři nejsou jen organizací, která pomáhá obnovit krajinu a podporuje komunitu, ale také spojuje lidi, kteří sdílejí společný cíl – přinášet naději a pomoc tam, kde je to nejvíce potřeba. Přidej se k nám a pomoz nám pokračovat v našem poslání vytvářet lepší svět pro všechny.
Adoptuj Brontosaura, s tvojí pomocí můžeme společně přinést podporu tam, kde je to nejvíce potřeba!