Obnova kvetoucích strání – Temešská skála
Ve Strážovských vrších nedaleko rekreační oblasti Nitranské Rudno se můžete pokochat krásou přírody výhledem z Temešské skály, která se nachází poblíž obcí Temeš a Čavoj. Toto území bylo vyhlášeno za přírodní rezervaci v roce 1986 s pátým nejvyšším stupněm ochrany. Samotná skála je unikátní přírodní útvar Strážovských vrchů s výskytem několika chráněných druhů rostlin a živočichů.
Aktuálně se na lokalitě Temešská skála realizuje obnova suchomilných travinných a byliných společenstev, která jsou v současnosti ohrožena zarůstáním náletovými dřevinami, invazními druhy a výsadbami nepůvodních druhů dřevin. Obnova těchto biotopů probíhá přiměřeným odstraněním dřevin a následnou obnovou trvale udržitelného původního hospodaření (pasení a kosení), které zde chybí už několik desetiletí. To přináší benefity nejen pro cílové biotopy a druhy, ale také pro místní zemědělce, s nimiž při obnově hospodaření spolupracuje BROZ.
Cílem prací je také prostřednictvím dobrovolnické činnosti zlepšit stav populací a biotopů vzácných druhů evropského významu. Z rostlin jde o endemické příklady, jako je klinček včasný Lumnitzerův a velmi ohrožený popolavec dlouholistý moravský, který je západokarpatským endemitem. Je vázán na kosené louky a lesní lemy, obvykle na strmých nebo jiných těžko dostupných lokalitách, přičemž jednou z lokalit jeho výskytu je také Temešská skála a její okolí. Jeho populace klesá v důsledku zániku tradičního hospodaření, zarůstáním lokality dřevinami a částečně také ohryzem zvěří.
Mezi bezobratlými jsou cílovými druhy fúzač velký, přádkovec trnkový, modráček černoškvrnný, jasoň chochláčkový nebo jasoň červenooký, který je vázán na jižní svahy a skalnaté plochy s výskytem živných rostlin rozchodníků.
BROZ ve spolupráci s CHKO Strážovské vrchy zorganizoval v lokalitě Temešská skála několik dobrovolnických akcí. Pomáhali geocachři, ale i studenti z bratislavského gymnázia pro mimořádně nadané děti, místní strážci přírody a dobrovolníci z obce Vrchteplá.