Obnova květnatých strání – Molpír
Na jihovýchodních svazích pohoří Malé Karpaty se nad Smolenicami nachází lokalita Molpír. Toto pojmenování dostala po stejnojmenném slovanském hradisku. I když zaniklo ještě několik století před našim letopočtem, lidé využívali toto území ještě po dlouhá století jako místo vhodné pro pěstování ovoce či chov hospodářských zvířat. Vytvořilo se tu luční společenství rostlin a živočichů se vzácnými orchidejemi a létajícími jasoňmi chochláčkovými. Tato pastva se však plynutím času přestala využívat a i když byla před několika desetiletími vyčištěná, opět začala zarůstat. Křoviny a dřeviny časem pohltily víc jako polovinu území hradiska. Dnes na tomto území můžeme pozorovat vícero druhů rostlin a živočichů, které spadají pod různé stupně ohrožení, nebo jsou naopak běžnou součástí pastvin a luk těchto teplomilných jižních svahů Malokarpatské oblasti. Mezi vzácné druhy živočichů a rostlin patří vstavač purpurový, pavouk stepník červený, mnohé druhy motýlů, například vidlochvost fenyklový.
Ve spolupráci s obcí Smolenice, místním farmářem panem Matiašovičem a BROZem, který v rámci tohoto hodnotného území je koordinátorem aktivit, se vytvořil prostor pro dobrovolnické akce, které postupnými kroky mají napomoct k návratu hojnějších počtů ohrožených rostlin a živočichů na tomto území. Po vyčištění bude tato lokalita lákavější i pro turisty, protože nebude tolik zarostlá náletovými dřevinami.
Práce, které vykonávají dobrovolníci, zahrnují především odstraňování náletových rostlin a dřevin, kosení, čištění a stavění tras pro oplocení, pomoc při vybudování přístřešku pro zvířata či opravy starých oplocení. Po vybudování podmínek pro vypuštění koz budou moci návštěvníci nadále procházet naučnou stezkou přes louku, přičemž zmíněná hospodářská zvířata budou vhodným způsobem udržovat vegetaci ve vhodných podmínkách pro různé druhy rostlin a živočichů. Prosvětlení a prořezání lesních společenství hraničících s loukou taktéž pomůže populaci jasoňa chochlačkového, aby si na tomto místě vybudoval stabilní, početnou populaci.
Na zvelebení tohoto území se podílela celá řada dobrovolníků, ať už z prostředí BROZu, Strom života, nebo jiných soukromých subjektů. Strom života na tomto území zorganizoval během léta 2024 mezinárodní tábor, jehož se zúčastnili mládežníčtí dobrovolníci z různých zemí, například Finska, Nizozemska, Řecka, Francie či Slovenska. Účastníci čistili trasy pro budoucí oplocení, odstraňovali různé náletové dřeviny, které prosvětlily okrajové části lesa s přechodem na louku, a pomohli zlikvidovat černé skládky.
Podpoř návrat rostlin a živočichů do slovenských strání adopcí Brontosaura!