Starý sad v Habrově a úpolínové louky v Prosetíně

Co má společného starý sad nedaleko Chrudimi a podmáčená louka blízko Prosetína? O tato dvě na první pohled obyčejná místa se již několik let starají dobrovolníci Hnutí Brontosaurus. V sadu jim přitom nejde o co největší úrodu a bohatou sklizeň. Jde hlavně o to, aby se do krajiny vrátily extenzivní sady s původními a krajovými odrůdami ovocných stromků a aby byly místem s bohatými společenstvy rostlin a živočichů tvořících stabilní ekosystém i v současných měnících se podmínkách.

Na několik luk v okolí Prosetína se velmi obtížně dostávala technika a zarostly tužebníkem. Dříve to přitom byla místa pokrytá za časného léta květy úpolínů a krvavců. Dobrovolníci se zde snaží o návrat a podporu šíření těchto chráněných rostlin pravidelným kosením ploch tužebníků a odklízením biomasy. S návratem pestrého rostlinného společenstva se do krajiny postupně vracejí i drobní živočichové, a tak se díky dobrovolníkům Hnutí Brontosaurus na louce pravidelně setkáte třeba s modrásky, babočkami a dalšími motýly, v drobných tůňkách se rozmnožují ropuchy a skokani, a na suchých zídkách lze zahlédnout ještěrky nebo slepýše.

Dobrovolnická práce na těchto lokalitách má velký smysl nejen pro přírodu, ale i pro samotné dobrovolníky. Kromě práce jsou pro ně připraveny exkurze i další neformální vzdělávací aktivity. Stát se dobrovolníkem je přitom snadné a nejsou k tomu potřeba žádné zvláštní dovednosti, vybavení či členství v organizaci. Stačí si vybrat z nabídky dobrovolnických akcí na webu www.brontosaurus.cz a jednoduše se přihlásit.

Dobrovolnictví realizované Hnutím Brontosaurus na vybraných přírodních lokalitách v roce 2023 finančně podporuje Pardubický kraj.