🧑‍🤝‍🧑 Dobrovolníci pomáhají přírodě v Pardubickém kraji

Krajina plná kopců, stejně jako širokých říčních niv a luhů, hustě zalidněná v početných vesnicích a městech, ale i taková, kterou zachytil Antonín Slavíček na svých obrazech. Příroda v Pardubickém kraji své návštěvníky udiví rozmanitostí i nevšední obyčejností. Nemáme přitom na mysli jen ta nejznámější místa, jako Králický Sněžník nebo řeku Labe, která právě zde nabírá svou sílu a mohutnost. V kraji je celá řada míst, která si zachovávají svůj původní ráz, vynikají pestrostí stanovišť a také svým rostlinným a živočišným osídlením. Najdeme tu lesní tůně ozývající se skřehotáním žab, květnaté louky plné motýlů a drobného i většího hmyzu, úpolíny s typickými žlutými květy nebo staré sady, kde si poutník na podzim může dopřát panenské české.

Aby taková místa z mapy kraje nezmizela, o to se pomáhají starat také dobrovolníci a dobrovolnice Hnutí Brontosaurus. Díky pravidelné práci především mladých lidí nejen z Pardubicka se obnovují přírodě blízká společenstva několika luk na Chrudimsku a Prosetínsku nebo starý sad v Habrově. Dobrovolnictví v Hnutí Brontosaurus, to ale není jen kosení, hrabání, řezání a další práce. V rámci doprovodného programu jsou pro účastníky připravena různá setkání s odborníky přírodovědci a ochránci přírody a exkurze, ale také různé ekohry nebo týmové aktivity.

Stát se dobrovolníkem je přitom snadné a nejsou k tomu potřeba žádné zvláštní dovednosti, vybavení nebo třeba členství v organizaci. Stačí si vybrat z nabídky dobrovolnických akcí na webu www.brontosaurus.cz a jednoduše se přihlásit.

Dobrovolnictví realizované Hnutím Brontosaurus jako komplexní aktivitu EVVO v roce 2022 finančně podporuje Pardubický kraj a Ministerstvo životního prostředí ČR. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.