Brněnské budkování

Stovka ptačích budek v parcích v Brně vyčištěná 🐦

Jako každý rok, tak i letos vyráželi během podzimních měsíců naši dobrovolníci a dobrovolnice do parků v Brně a čistili ptačí budky. 

🌳 Špilberk, Lužánky, Björnsenův sad, Kraví hora, Wilsonův les a další místa. Ty všechny jsme stihli během našich odpoledních dobrovolnických akcí navštívit. Před novou hnízdní sezónou je totiž potřeba budky vyčistit, aby mláďata nebyla ohrožená parazity ze starých hnízd.  Zároveň pokud jsou budky ve stavu, že nejsou pro mláďata bezpečné, je potřeba je opravit, případně sundat úplně a nahradit je novými. Také během zimních měsíců jsou budky pro ptáky velmi důležité, poskytují bezpečný a teplý úkryt. Společně s čištěním, opravami a kontrolou provádíme také evidenci obsazenosti. Těší nás, že stabilně jsou více než 2/3 našich budek obsazené a pravidelně se v nich tedy líhnou noví obyvatelé brněnských parků.

Letos jsme čistící sezónu zakončili v Obřanech, kde jsme pověsili budky na novou lokalitu. Jsme zvědaví, co ptáci na ptačí budky příští rok řeknou…Budkováním ale nekončíme, v prosinci nás čeká skládání budek nových, abychom mohli ještě před jarem několik dalších pověsit.

Do budkování v Brně ale i jinde po republice se může zapojit každý! Stačí se přidat na některou z akcí a vyrazit skládat/čistit/věšet ptačí budky s námi! Nebo kup pod stromeček ptačí budku na DarkyPrirode.cz a my ji další rok na některé z akcí vyvěsíme do přírody.

Brněnské budkování finančně podporuje Jihomoravský kraj a Český svaz ochránců přírody. Děkujeme!