🇺🇦 Brontosauří pomoc Ukrajině

Jak můžeš podpořit Ukrajinu a uprchlíky? Možností je spousty!

Dobře vybírej, do čeho se pustíš. Možností pomáhat je celá řada, aby však pomoc dávala smysl, je třeba dobře odhadnout své schopnosti a možnosti a vybrat adekvátní, pokud možno, kvalitně organizovanou formu dobrovolnické pomoci 💙

Aktuálně víme o těchto možnostech:

  • Web Pomáhej Ukrajině - centrální web, kde lze nabídnou různé formy pomoci ZDE.
  • Dobrovolnická služba Skautského institutu - evidence dobrovolníků a dobrovolnic na různé činnosti pro celou ČR, aktuálně však zejména pro Prahu. Registrace ZDE.
  • Hledají se tlumočníci pro asistenční centrum v Brně. Přihlášky ZDE.
  • Organizace META HLEDÁ DOBROVOLNÍKY, kteří se postarají o ukrajinské děti v Asistenčním centru pomoci Ukrajině na Vyšehradě v Praze. Zaregistruj se do téhle databáze: www.pomahamepraze.sinch.cz.
  • Zapojení dobrovolníků do projektu Železnice pomáhá - aktuální info zde: https://www.facebook.com/groups/1284289675314851
  • Výpomoc v asistenčním centru v Praze - info ZDE.

Možnost pro proaktivní: nechte se inspirovat zkušeností z Brna a zapojte se do organizace dětských koutků či jiné pomoci v asistenčních centrech krajských měst. Je třeba si však zjistit, zda a kdo má toto v daném městě na starosti a domluvit se, přehled center ZDE. Další aktuální možnosti budeme sdílet ve skupině Brontosauří tipy na pomoc Ukrajině

Drž se zásad pomoci ❗️

Pomoc není to o tom, že “já chci pomoct a budu mít dobrý pocit”, ale že “někdo potřebný potřebuje pomoc a já mu mohu pomoci tak, aby to mělo smysl a já to zvládl”. Šetři fyzické i psychické síly. Pomoc bude třeba ještě dlouho. Nezapomínej relaxovat. Sleduj jen důležité informace a nenech se zaplavit negativními zprávami. Věz, že není tvou povinností hned teď s čímkoliv pomáhat do “roztrhání těla”.

🔵 Kde brát INFORMACE?

Získej si dostatek relevantních informací a dle nich a svých možností a schopností zvaž formu pomoci a zapojení. Základní přehledné info najdeš na webu www.stojimezaukrajinou.cz. Zároveň buďme uvážliví, co za informace šíříme.

🔵 Které FINANČNÍ SBÍRKY podpořit?

Přispívej jen tam, kde sbírku pořádá zavedená organizace, popř. kde někoho osobně znáš. Vybírat můžeš zde: https://1url.cz/WKnm1 nebo zde https://1url.cz/OKYZ1.

🔵 Jak na MATERIÁLNÍ SBÍRKY?

Využij ty již běžící a bedlivě sleduj, co je potřeba (situace se může velmi rychle měnit, aktuálně je mnohého materiálu dostatek). Nové sbírky pořádej jen pokud víš, že máš po vybraném materiálu konkrétní ověřenou poptávku. Aktuálně se NEdoporučuje jezdit individuálně s pomocí či k odvozu lidí na hranice. Pokud chcete pomoci potravinami nebo drogerií pro ukrajinské uprchlíky, kontaktujte svou regionální potravinovou banku. Ve všech probíhají potravinové sbírky. Jejich seznam najdete zde: www.potravinovebanky.cz/potravinove-banky-v-cr.

Vhodný tip na darování materiálu je např. i Železnice pomáhá: https://zeleznicepomaha.eu/#block-7

🔵 Jak nabídnout UBYTOVÁNÍ?

krátkodobé, nouzové ubytování registruj na www.pomahejukrajine.cz/, dlouhodobé ubytování registruj na https://uprchlici-vitejte.cz

🔵 Nabídněte PRÁCI!

Někteří*é přicházející jsou v situaci, kdy musí nebo chtějí co nejdřív po příchodu začít pracovat. Skill centrum Jihomoravského kraje hledá proto férově placené pracovní pozice a brigády, ideálně s možností pracovat v českém kolektivu ZDE.

🔵 Jak zvládat komunikaci a péči o sebe v době krize?

Při komunikaci v náročných situacích nezapomeňte reflektovat své aktuální pocity a potřeby a zároveň se maximálně snažte vcítit  do pocitů a potřeb lidí kolem sebe. Reflektujte zátěž jež na lidi v těžkých situacích dopadá, to, že nikdy nemůžete vědět, co člověk prchající před válkou prožil. Pro komunikaci s lidmi zasaženými válkou doporučujeme krátký, ale výstižný manuál od Organizace pro pomoc uprchlíkům ZDE. K praktické domluvě může pomoci slovníček ZDE.

🔵 Jak o válce mluvit s dětmi?

Válka a aktuální situace zasahuje životy nás všech, dětí v našich oddílech, doma, ve školách nevyjímaje. V době internetu se často o válečném vývoji a krutostech dozvídají i rychleji než my. Jak o válce s dětmi mluvit? Podívejte se na záznam skautského vysílání Jak mluvit s dětmi o válce nebo mrkněte na základní manuál od Lociky ZDE.

🔵 Jak pečovat o duševní zdraví?

Mnoho z nás v této době může prožívat úzkost, znepokojení či strach. Je nyní důležité umět o sebe pečovat, mluvit o situaci s dalšími lidmi, šetřit svoje síly na dlouhodobou pomoc. Právě proto zítra pořádáme webinář Péče o duševní zdraví v době krize 9. března. S terapeutkou Gabrielou Slaninovou budeme mluvit o tom, jak tuto situaci zvládat, jak pracovat s vlastní úzkostí i s úzkostí druhých lidí či jak komunikovat s lidmi, kteří se setkali s traumatickou událostí. Máš zájem? Přihlas se na tento webinář.