🌪️ Osmnáct brontosauřích dní po tornádu

Začalo to rychlou pomocí kamarádům z Brontosaura se zakrýváním zničených střech, zdaleka to však u tohoto neskončilo!

Už třetí týden po tornádu prožívají obyvatelé vesnic na jižní Moravě a s nimi dobrovolníci a dobrovolnice mimo jiné i z Hnutí Brontosaurus. Jejich dny jsou naplněny nečekanými starostmi (a občas i radostmi). Překvapivá událost během chvíle místní lidi připravila o střechu nad hlavou, o místa, kde vyrůstali či o jejich blízké, má i své světlé stránky. Zejména ve vlně solidarity, která se po této nešťastné události zvedla mezi veřejností. Už tisíce lidí přispělo finančně nebo vyrazili na místo pomáhat.

Mnozí pomocníci z Brontosaura poškozená místa důvěrně znají. Mikulčice, Lužice, Moravská Nová Ves jsou centra Hnutí Brontosaurus, kde už přes 40 let působí brontosauří dětské oddíly. Na Den Země se sem každoročně sjíždí na setkání oddíly z celé republiky, odrostlejší brontosauři přijíždí na festival Pestrovečer nebo na víkendovky do Mikulčického luhu, kde vyvěšují a čistí ptačí budky. Teď  brontosauři z Podluží, kteří se tu léta starají o přírodu či děti sami potřebují pomoc.  

„Volali mi kamarádi, že potřebují do večera zaplachtovat střechu. Sehnal jsem v Brně od lidí vařiče, baterky a powerbanky a vyrazil. Během odpoledne dojeli kluci s plachtama a materiálem a za jedno odpoledne jsme zabezpečili tři domy před deštěm, následující den další.“ popisuje situaci Petr Novotný z Hnutí Brontosaurus Čejkovice, který dorazil hned druhý den po tornádu. Během víkendu se k němu přidali desítky dalších. Stanovali ve stanech na zahradě nebo spali u kamarádů, kde se dalo. Přes den vyráželi pomáhat po celé vesnici. 

Od té doby se tu dobrovolníci střídají nepřetržitě. Pomáhají v rodinách s opravami domů, úklidem a obnovou zahrad, asistují řemeslníkům, spolu koordinují týmy vyrážející na pomoc domácnostem. Dovednosti, co se člověk naučí na brontosauřích táborech se tu náramně šiknou. Z brontosauřího stanového městečka se stalo malé centrum i pro mnohé řemeslníky a náš nový kamarád tesař Petr se stal symbolem pomoci od řemeslníků. Jednoho z nejangažovanějších brontosauřích dobrovolníků zapojil Člověk v tísni jako svého regionálního koordinátora.

Brontosauři spolupracují také s dobrovolnickým centrem Masarykovy Univerzity a Ekocentrem Dúbrava Hodonín na společných úklidech. Těch se v Hodoníně, Lužicích, Mikulčicích a Moravské Nové Vsi zúčastnilo na 400 lidí. “Kromě úklidů pořádáme také hlídání dětí v Mikulčicích a Moravské Nové Vsi. Pro děti jsou připravené hry a tvoření nebo hraní se zvířaty z ekocentra.“ přibližuje vedoucí Ekocentra Dúbrava Anežka Plintovičová.

Tornádem utrpěla klubovna brontosauřího dětského oddílu Vlkani v Mikulčicích. Střecha a část prostor jsou zničené, z parčíku za klubovno zůstala jen pláň s pařezy. Díky nasazení dobrovolníků se hned během prvního víkendu podařilo klubovnu provizorně zajistit.  „Největší dar na světě je, když máš kolem sebe lidi s velkým srdcem.“ říká František Novotný z Brďo Vlkani k dárcovské výzvě, kterou Hnutí Brontosaurus okamžitě spustilo. Během dvou týdnů se na opravu brontosauří klubovny podařilo vybrat na 250 000 Kč. V plánu je jak oprava střechy, tak rekonstrukce kluboven v podkroví. 

Dalimil Toman z regionálního centra Hnutí Brontosaurus Podluží za velký úspěch považuje záchranu a posouzení stavu zasažených stromů v obci. „Spolu s odborníky z Mendelovy univerzity se podařilo projít veškeré stromy na veřejných prostranstvích v obci, zhodnotit jejich zdravotní stav a navrhnout jejich ošetření.” říká. Každý strom je teď zaevidován a postupně je obětavě ošetřuje arborista Milan Jelínek. Řadu stromů jsme zachránili před zbytečným kácením, třeba ty na mikulčickém hřbitově hned dvakrát.

Energie dobrovolníků Hnutí Brontosaurus bude cílit také na obnovu parku Břízky. Na podzim plánujeme sérii dobrovolnických aktivit v obcích, které budou směřovat k dalším úklidům a především k výsadbám a obnově zeleně. Chceme pomoci obnovovat i veřejná prostranství a díky dobrovolnickým aktivitám vrátit život místní komunitě.

Všem dobrovolníkům a dobrovolnicím, kteří přijeli a stále přijíždějí pomoct, patří velké poděkování. “Je to pro nás velké povzbuzení a motivace. Jenom za první víkend byl za námi obří kus práce a i ve chvílích kdy většina lidí odjela a vesnice utichla jsme měli stále někoho na blízku kdo tu byl s námi. Uvědomujeme si, že to není samozřejmost a o to víc si všech, kdo pomáhají, vážíme.“ popisuje Dalimil. Jeho dům byl poškozený jen z části a tak poskytuje zázemím dobrovolníkům a dobrovolnicím, kteří přijíždí na pomoc.

Za tři týdny se toho stihlo hodně, ale ještě více práce je stále před námi. Pozornost médií i veřejnosti však postupně upadá. Bude ještě dlouho trvat, než ranním budíčkem budou zase ptáci místo hluku motorových pil, agregátů a nakladačů. 

Brontosauři tak plánují pomoc přes celé léto a na podzim sem budou směřovat aktivity na obnovu zeleně a místní komunity. Aktuálně se nám podařilo iniciovat spolupráci několika organizací (Charity, Člověka v tísni, MUNI pomáhá a dalších) a plánujeme spolěčně koordinované víkendové dobrovolnické akce.

Zapojit se můžete také vy, sledujte aktuální událost mezi dobrovolnickými akcemi na webu brontosaurus.cz nebo nás kontaktujte na pomocpodluzi@brontosaurus.cz.

Martin Rehuš na záladě podkladů od Terezy Opravilové