Kunětiká hora

Naše aktivity na hradě začaly víkendovými akcemi zaměřenými na likvidaci problematických náletů. Ve spolupráci s kastelánkou Katkou Fišerovou, která se ukázala být skvělou parťačkou, jsme pak uspořádali tábor přímo na hradním nádvoří. Hrad ožil a na výkopy předem vytipovaných míst jsme vyhradili dva čtrnáctidenní turnusy.

Ze začátku to vypadalo beznadějně, ale postupně jsme začali nacházet keramické střepy, kosti a kovové úlomky. Všichni se do práce vrhli s nadšením a opatrností. Pak přišel velký objev – téměř ve dvoumetrové hloubce jsme narazili na staré základy, které po odkrytí až na skálu odhalily zcela jiné dispoziční uspořádání než má dnešní hrad. Hypotéza o existenci starší stavby se tak potvrdila. Dokonce jsme našli i minci, která se stala důležitým historickým důkazem a nyní je vystavena v Pardubickém muzeu na Zámku.

Náš objev vzbudil velký ohlas, v novinách a časopisech se objevily články a známá historie hradu dostala novou kapitolu – první hrad byl menší a úplně jiný než ten současný. Díky tomuto příběhu se hrad na Kunětické hoře stal naší oblíbenou destinací, kde jsme pořádali další tábory a víkendové akce. Místo získalo velmi dobrou pověst, a to i proto, že veřejnost teprve začínala objevovat hrad po odchodu vojáků.

Kunětická hora se dostala i do našeho filmu „Brontosauři pábení“, který zachycuje jeden rok našich aktivit. Tento film dokonce získal cenu na festivalu „Týká Se To Také Tebe“.

📖 Stáhni si náš booklet s českými a slovenskými příběhy!

🦕 další Příběhy nadšení

Chceš zůstat v kontaktu?