Jak jsme zrekontruovali Bitvu tří císařů
Konec roku 1979 byl pro brontosaury na brněnském Vysokém učení technickém výzvou. Jak ho oslavíme? Byl to rok úspěšných víkendovek i prázdnin s Brontosaurem a studentská rodina techniků se rozrostla o zemědělce, lesáky, právníky a další přátele. Na Štábu Brontosaura Jana Kalná řekla, že zná lidi z Klubu přátel vojenské historie, a že bychom si mohli po sto sedmdesáti čtyřech letech zopakovat Bitvu tří císařů. Bylo rozhodnuto.
Byl jsem tam. Často si na tuto Bitvu vzpomenu, když sleduji zprávy z bojiště na Ukrajině.Jan Baltus
Redaktor časopisu Mladý svět
Ihned se rozeběhly horečné přípravy. Jednotlivé fakulty si rozdělily, za kterou armádu budou bojovat, jaké barvy papírových čepic budou mít. Jmenovaly si jednotlivé císaře, generály a maršály. Každý „voják“ měl na 20 kg těžkém batohu přivázaný balónek, který představoval 1000 životů, o který mohl přijít pouze bez použití špendlíků. Ten batoh byl tak těžký, protože ho tak měli těžký vojáci v roce 1805. Studovaly se dobové mapy bitvy, trasy jednotlivých armád, časy, kdy se objeví na bojišti.
Toho rozhodujícího sychravého rána se na nádražích v Telnici, v Brně i Šlapanicích scházejí armády, aby vyrazily k Sokolnicím a svedly bitvu. Již cestou se jednotlivá vojska utkávala v šarvátkách, aby nakonec padl i sám Napoleon Pavel. Jan Baltus pro časopis Mladý svět o bitvě napsal článek, ve kterém na závěr píše: „Byla to všechno jenom hra. Řeknete: legrace, studentská recese. Kdo byl u toho ale potvrdí, že to bylo něco víc. Pohled do zákulisí skutečné bitvy. Pokus o rekonstrukci pocitu prostého vojáka nasazujícího život. Student, který hledí do tváře kamaráda v čepici jiné barvy, je prodchnut snahou chytit a zmáčknout. Jak strašná musela být atmosféra krvavé řeže, která zbavovala vojáky o skutečný život.“ Tolik Jan Baltus.
Všichni brontosauři, účastnící se bitvy, byli zablácení, unavení, ale navýsost rozjaření a šťastní. Vydali jsme se do Sokolnic, kde jsme večer prožili na Vlasteneckém bálu. Jak o bitvě uvádí Jan Baltus, nejednalo se jen o studentskou kratochvíli. Rekonstrukce bitvy přinesla uvědomění si těžkosti tehdejší doby a dopadů války na životy lidí, prohloubení historických znalostí, vděčnost za současný mír a ukázala na důležitost připomínání si historie a poučení se z ní.
Dává ti smysl, co děláme? Adoptuj Brontosaura a podpoř dobrovolnickou péči o přírodu a památky kolem nás.