Sadařská víkendovka

akce příroda
víkendovka
Datum
Místo Žítková, Hutiska
Věk 15–99 let
Cena 350,-
Kontaktní osoba Čoko
+420 606 619 918
cokynek@post.cz

Co na nás čeká

Chci zasadit strom, ale jak a co dál? Potkal jsem starý strom, ale jak mu pomoci? Odpověď na tyto a další otázky budeme hledat v původním sadu bělokarpatských odrůd ovoce. Poslechneme si teorii o řezu stromů mladých i prastarých a také jak se o stromy starat.

Co, kde a jak

Pátek: V pátek se sejdeme na Žítkové v Bílých Karpatech, seznámíme se, ubytujeme, zazpíváme a uvidíme, co všechno ještě stihneme. A taky spánek. ;-) Spí se v chalupě vytápěné kamny, na vlastních karimatkách a ve vlastních spacácích. Jídlo zajistíme, společně uvaříme, Přihlášeným přijdou na email podrobné informace. Sobota: V sobotu po společné snídani se pustíme do teorie a výchovného řezu mladých stromků. Také nás čeká úklid sadu, pálení větví,

ostružiní a mýcení náletů. Uděláme si i přestávku na svačinku a na oběd. Pak večeře, povídání a promítání o stromech, posezení, spánek. Neděle: V neděli po společné snídani budeme pokračovat s pracemi v sadu. Víkend zakončíme společným obědem a rozjedeme se k domovům. Kdo bude chtít zůstat více dní, než trvá víkendovka, je možnost se domluvit.

  • Ubytování: Budeme bydlet v chalupě, kde se topí v kamnech. Na spaní si dovezte karimatku, spacák, případně celtu nebo deku, spinká se na podlaze. Voda k dispozici, kadibudka venku.
  • Strava: ne-vegetariánská, vegetariánská

Dobrovolnická pomoc

Již tradiční víkendovka je součástí dlouhodobého plánu a úsilí zachránit zbytky starého sadu původních odrůd a jeho postupnou obnovu a doplnění původními odrůdami ovoce. Naučíme se o stromy správně starat, aby sloužili několik generací, třeba 200 a více let. Sad jsme během roku 2021 doplnili o 85 nových sazenic původních bělokarpatských ovocných odrůd, o které se postaráme a taky nás čeká pár stromů starých a úklid v sadě.

Na akci budeme pracovat přibližně 8 hodin denně.

Malá ochutnávka

V lokalitě již proběhly brontosauří víkendovky jako třeba včelařské, sadařské, kovářské, hadí, budkovací, ale i brontosauří a skautské tábory.

Organizační tým

Těší se na tebe Čoko a Eržika.
Pořádá Oldomáš

Kontakt

Kontaktní osoba: Čoko
E-mail: cokynek@post.cz
Telefon: +420 606 619 918