Obnova kvetoucích strání – Vršatec
Vršatecká bradla jsou snad nejvýraznějším výběžkem pohoří Bílých Karpat. Nacházejí se na západní straně Středního Pováží v blízkosti hranic s Českou republikou. Tyto skalnaté kopce se vypínají nad obcí Vršatské Podhradie, přičemž jejich nejvyšším vrcholem je Chmeľová (925 m). Tyto skály tvořené vápenecem jsou orientovány na jih, a proto jsou jejich součástí teplomilné louky a pastviny s vzácným živočišným zastoupením, stejně jako neméně bohatá teplomilná společenstva rostlin.
Oblast Vršateckých bradel se vyznačuje velkým zastoupením chráněných druhů motýlů, z nichž nejvýznamnější jsou jasoň červenooký a jasoň chochlačkový. Vyskytují se tu také vidlochvosty feniklové, okáni bukoví či babočky bodlákové. Bohaté zastoupení mají i pavouci. V bukových lesích lze najít chráněné brouky, mezi které patří fúzač alpský či fúzač bukový. Bylo zde zaznamenáno 65 druhů měkkýšů. Mezi plazy se tu vyskytuje například užovka hladká. Z ptáků jsou zde zastoupeni dravci, ať už jestřábovití, sokolovití nebo krkavcovití. K vzácným druhům pěvců patří muchárik bělokřídlý nebo muchárik malý. Z vysoké zvěře zde žijí jeleni, srnci, divoké prasata a byly zaznamenáni i medvědi hnědí. V blízkosti rezervace se vine naučný chodník s 10 naučnými panely, které přibližují turistům geologii, historii, živočišstvo i rostlinstvo dané oblasti.
Dobrovolníci, kterým není lhostejný osud jednoho z našich nejohroženějších motýlů – jasoňa červenookého, společnými silami odklidili opilené větve na více než hektaru v těžko dostupném skalnatém exponovaném terénu. Toto území totiž po zániku tradiční pastvy začalo zarůstat náletovými a nepůvodními dřevinami. Konečným cílem je propojit koridorem 2 nezalesněné plochy. Obě totiž osidlují jasoni, avšak kvůli zarostlému území mezi nimi migrují už jen velmi sporadicky. To má za následek mimo jiné také snížení genetické rozmanitosti, což snižuje šanci jasoňů na přežití v Bílých Karpatech.
V BROZe však pevně věří, že ikonický motýl bude létat nad Vršatcem ještě velmi dlouho, a to i díky skvělým dobrovolnickým akcím. Práce na lokalitě probíhají také s dobrovolníky z jiných organizací, jako například „Pre Prírodu“ nebo OZ Permoníci.
Pomáhej s námi přírodě na Slovensku! Adoptuj Brontosaura!