Ptačí ráj Senné
Na východě Slovenska ve Východoslovenské nížině se nachází chráněné ptačí území Senianské rybníky. Je to jedna z najvýznamnějších ornitologických lokalit na Slovensku. Vyskytuje se tu nejvíc ptačích druhů a pro mnohé vzácné druhy je toto místo jediným hnízdištěm na Slovensku. V minulosti se tu nacházeli rozsáhlé mokřady a louky, které byli na jaře zaplavované vodou. Početná hnízda ptáků na těchto místech našly dostatek potravy a pro některé druhy byli zastávkou během migrace, zatímco pro jiné důležitým hnízdiskem. I po vybudovaní rybniční soustavy a rozsáhlých změnách vodního režimu si ptáci toto místo zapamatovali a vyhledávali ho. Stav tohoto území se však dlouhé roky zhoršoval. Louky byly odvodňované, mokřady vyschly a tím zmizela i potrava pro ptáky. Poslední zbytky luk začaly zarůstat a postupně zanikat.
V roce 2006 ochranáři a ornitologové z SOS/BirdLife Slovensko začali s realizací postupných kroků a za pomoci vícerých navazujících projektů pracovat na návratu vzácných druhů ptáků. Vrátili vodu na louku Ostrovik, opět vytvořili mokřady, navrátili taktéž dobytek a založili zde vlastní farmu. Od samého počátku stáli při obnově Ptačího ráje dobrovolníci. Každoročně se na Senianských rybnících organizovaly ornitologické tábory, pričemž od roku 2010 se tradice dobrovolnických táborů ustálila na 2 akcích do roka, v květnu a červenci, kterých se za ten čas zúčastnily stovky nadšenců.
V jarním období je v táborech hlavním pracovním prostředkem dalekohled. Čím víc se toho o výskytu ptactva na jaře dozvíme, tím lépe sa dají zacílit jednotlivé aktivity a opatření pro konkrétní druhy v letním období. Následně se v létě pomáhá prířodě prakticky. Ať už je to stavba ohradníků, starost o zvířata, údržbu oplocení, kosení nebo zvelebování naučného chodníku.
Díky aktivitám SOS/BirdLife Slovensko jsou dnes Senianské rybníky známé široké veřejnosti. Lidé sem rádi chodí a vracejí se. Lokalita si tak získává popularitu jako netradiční turistická destinace a velký podíl na tom mají dobrovolníci pomáhající v ochraně ptačího ráje. Patří jim proto velký dík. Tradice ochranářských táborů má však ještě jeden velmi důležitý význam, a to, že spojují lidi s láskou k přírodě a vytváří z nich komunitu.
Podporuj ochranu přírody na Slovensku! Adoptuj si Brontosaura!